
Teraszfa lerakása házilag
1. Biztos alapra!
Első körben azt kell eldöntenünk, hogy milyen alapra kerül teraszunk. Ez lehet betonaljzat, de döngölt kavicságyra vagy murvára is tehetjük. Amennyiben kavicságy mellett döntünk, műanyag szintező lábak használata javasolt a szerkezeti fák alapjának. Bármelyik alap mellett döntünk, a csapadék lefolyását minden esetben biztosítani kell, ezért a hordozófelületet enyhén lejtősre kell építeni (~2%). A párnafákat minden esetben a lejtésiránnyal párhuzamosan kell lerakni, hogy a víznek legyen hol lefolynia.
2. Jöhet a szerkezetfa
A szerkezetfa (párnafa), ha nincs is szem előtt, az egyik legfontosabb része a terasznak. Lehetőleg arra kell törekedni, hogy anyaga megegyezzen a teraszburkolat anyagával. Erre azért van szükség, mert a faanyag a felrakás után is reagál a környezetére, az időjárásra, és ha nagyon különböző térfogati mozgású, sűrűségű fát alkalmazunk, akkor esztétikai hibák alakulhatnak ki.
Minél szélesebb párnafát érdemes használni, így a teraszburkolat jobban fel tud feküdni és a lefogatás is biztosabb. A vastagság esetében általános szabály, hogy legalább kétszer vastagabb szerkezeti fát érdemes használni, tehát például a 26 mm vastag Thermowood teraszburkolathoz 50-52 mm vastag párnafa dukál.
A szerkezeti fák távolsága is fontos tényező, 40, maximum 50 cm-es tengelytáv az ideális.
3. Teraszburkolat lerakása
A teraszburkolatot minden esetben a párnafára merőlegesen kell lerakni. A deszkák közötti távolság 5-10 mm legyen, ugyanis a fának van némi „dilletációs” mozgása, azaz hő hatására tágulhat a térfogata.
A teraszburkolatot kétféleképpen rögzíthetjük, ez lehet a hagyományos csavarozás, vagy a modernebb klipszes lerakás. Csavarozás esetén mindenképp rozsdamentes teraszcsavart használjunk, legalább 2,5-ször hosszabbat a burkolat vastagságánál. Minden deszkát két-két csavarral rögzítsünk a párnafákhoz, a csavarok tengelytávolsága a deszka szélétől 15-20 mm legyen. Csavarozás előtt mindenképp javasolt az előfúrás a repedések elkerülésére.
Klipszes lerakáskor a klipszet a deszka oldalába szorítjuk, majd ezt rögzítjük a szerkezetfához. Ezzel a módszerrel fele annyi csavar is elég, és az időjárás sem tudja kikezdeni a fát a csavarnál. Ráadásul sokkal esztétikusabb is, mint a sima csavarozás!
4. A felületkezelésről se feledkezzünk meg
Thermowood teraszburkolat esetében szinte teljesen időjárásálló a faanyag, azonban az UV-sugarak hatására hosszú távon elszürkül, ezért esztétikai szempontból ezt is érdemes felületkezelni, ehhez a Remmers faolajatj avasoljuk. Normál teraszburkolatok esetén valamivel kisebb időjárás állóságról beszélünk, így ezeket mindenképp festeni kell. Fontos, hogy a teraszburkolat alját is ugyanúgy lekenjük. Bár ez a rész nincs szem előtt, de az időjárásnak ugyanúgy ki van téve. A felrakás előtt alapozót és 3-4 réteg Fénylakk fafestéket érdemes felvinni, majd 1-2 évente megismételni a festést, azonban ekkor már 1 réteg is elég lehet.
5. Karbantartás
Miután jellemzően egy nagyobb összeget fektetünk teraszunk felépítésébe, érdemes arra is időt szánni, hogy házunk ékessége hosszú ideig megőrizze fényét. Ősszel érdemes lesöpörni róla a lehullott faleveleket, időnként pedig a lerakódott por- és koszréteget magasnyomású mosóval vagy hagyományos módon eltávolítani. Száradás után érdemes újraolajozni/festeni, hogy a következő szezonra is biztosítsuk teraszunk szépségét.